Sağlıklı Bir Şekilde Boy Nasıl Uzar ?

Boy nasıl uzar diye merak ediyorsanız, öncelikle bilmelisiniz ki, boy uzunluğu ilk önce genetik faktöre bağlıdır. Boy uzaması genetik faktörlere bağlı olarak bir çocukta belirginleşir.
Bebeklikte bir insan boy ortalaması kızlarda 48 cm erkekler de ise 50 cm olarak ortaya çıkmaktadır. Düzenli anne sütü alımı ve çocukluk dönemlerinde alınan düzenli gıda takviyeleri sayesinde boy uzamasına devam etmektedir.

3-4 Hafta içerisinde 5-7.5 cm Sağlıklı Bir Şekilde Uzamak istiyorsanız Bu Konuda Bir Çok Başarı Elde Etmiş Ürünün İncelemesi İçin Tıklayın >>>
Gerçekten İşe Yarıyor Mu Yoksa Tamamen Bir Aldatma Mı ?

 

Ancak boy kısalığından şikayet ediyorsanız, boy nasıl uzar diye merak ediyorsanız, bunu doğal yöntemlerle sağlamak mümkündür. Boy uzatan yiyeceklerden A,C,D,B vitaminleri günlük olarak yeteri miktarda alınırsa boy uzaması da düzgün bir şekilde ilerlemektedir. Aynı zamanda çinko ve potasyum elementleri de kemiklerin uzamasına oldukça katkı sağlamaktadırlar.

 

Fakat ilerleyen yaşlarda boy kısalığından şikayetçi olan kişiler sadece boy uzatan yiyecekleri tüketerek boy uzatmanın çok mümkün olmadığını görmektedirler.

Tabi ki boy uzatmak için alınan bu gıdalar düzenli ve günlük, haftalık olursa ilerleyen yaşlarda bile çok faydalı olacaktır. Boy nasıl uzar diye merak ediyorsanız, boy uzatan yiyeceklerin yanı sıra boy uzatma egzersizlerini de uygulamalısınız.

 

Günlük ve haftalık programlar halinde uygulayacağınız bu egzersizler kemik uzamasına katkı sağlamakta ve bunun sonucunda boy uzamaya başlamaktadır. Bu egzersizler içerisinde özellikle biz, basketbol ve voleybol sporlarını daha genç yaştaki kişilere tavsiye ederiz.

 

Çünkü basketbol ve voleybol sporları içerisinde hem zıplama, hem sıçrama, gerilme asılma gibi hareketleri bulundurmaktadır. Bu yüzden genç arkadaşlara voleybol ve basketbolu tavsiye etmekteyiz. Tabi yetişkinler de asılma ve gerilme, zıplama, sıçrama, esneme hareketleriyle boy uzamasını sağlayabilirler.

Boy Uzatmak İçin Altın Tavsiyeler :

Boy nasıl uzar diye merak ediyorsanız eğer, boy uzatmak için öncelikle bizim tavsiyemiz sağlıklı yöntemleri kullanarak boy uzatmaya çalışmanız yönünde olacaktır. Yaşınız kaç olursa olsun boy uzatmak için sağlıklı, doğal yöntemler boy uzatmayı denemelisiniz.
Çocuklarda boy uzatmak için, dengeli ve düzenli beslenme, protein, kalsiyum, A,D,C vitaminlerince zengin yiyeceklerden oluşan bir beslenme şekli tercih edilmelidir. Ayrıca onların kemik boyu uzunluğu için egzersizler yapmaları da şarttır.
Protein bakımından zengin balığı mutlaka haftada 2-3 kez tüketin. Özellikle somon gibi omega 3 bakımından zengin balıklar mutlaka tüketilmelidir. Protein kas oluşumunda ve dokuların oluşumunda oldukça değerlidir ve bu yüzen boy uzatmak için mutlaka tüketilmelidir.
Yapılan araştırmalarda protein bakımından et, süt ürünlerinden sonra en zengin yiyecek kabak çekirdeği olarak belirlenmiştir. O yüzden haftada 2-3 avuç kabak çekirdeği tüketmeyi ihmal etmeyin.
– Çocuklarda boy nasıl uzar diye merak ediyorsanız, çocuklar, günlük mutlaka 2-3 bardak süt içmelidirler . Yetişkinde olsanız, çocukta olsanız mutlaka günlük süt içmeye gayret edin. İçerisindeki kalsiyum miktarından dolayı ve protein miktarından dolayı süt boy uzamasında oldukça önemlidir.
Süt ve süt ürünlerini kullanmanın gerekli olduğu boy uzatma konularımızda anlatılmıştır. Fakat tereyağ biraz daha özel bir süt ürünüdür. İçerisindeki maddeler ve yağ olması sebebiyle tereyağ günlük mutlaka tüketilmelidir.
Kırmızı et ve tavuk, kırmızı et protein bakımından tartışmasız en zengin yiyecektir ve boy nasıl uzar diye merak ediyorsanız kesinlikle kırmızı eti tüketmelisiniz. Ancak bazı diğerlerin yüksek çıkmaması için hafta da 2-3 kez tüketilmesinde yarar vardır.

 

 

Aynı şekilde tavuk da protein bakımından oldukça zengindir bu yüzden mutlaka haftalık tüketilmelidir.
Ispanak : Boy nasıl uzar diye merak ediyorsanız, ıspanak içerisindeki çinko ve kalsiyumdan dolayı boy uzamasına çok büyük katkı sağlamaktadır. Ispanağı hem çiğ olarak hem de pişmiş olarak tüketebilirsiniz.
Düzenli uyku uyuyun. Düzeni uyku uyumak hem çocuklar hem de yetişkinler için boy nasıl uzar diye düşünüyorsanız eğer, olmazsa olmazdır. Büyüme hormonu gece uykusu esnasında salgılandığı için ve vücuttaki kaslar, dokular gece dinlendiği için gece uykusu mutlaka olmalıdır.
– Düzenli spor yapmak, boy nasıl uzar diye soruyorsanız eğer, düzenli spor yapılmadıkça bu mümkün değildir. Düzenli spor sayesinde kas ve dokuların uzaması sağlanır ve boy uzar.
– Boy uzatma egzersizlerini, günlük ve haftalık uygulayın. Mesela ip atlamak, zıplamak, koşmak, gibi aktiviteleri günlük olarak, basketbol, voleybol, asılma ve gerilme, kedi esnemesi, kobra hareketi gibi egzersizleri ise haftalık programlar halinde uygulayın.
Bu tavsiyeler boy nasıl uzar diye merak ediyorsanız, gerçekten çok önemli tavsiyelerdir. Doğal yollardan boy uzatmak isteyen herkes bu tavsiyelere uymalıdır.
Boy nasıl uzar diye merak edenler için bu konuda yaptığım araştırmalar sonucunda bu makaleyi oluşturdum.

About mihri90

Comments are closed.